Poučení z krizového vývoje

/ 26.03.2015 /

Dnes to bude trochu delší. Budu rád, když vydržíte až do konce a nakouknete tak trochu pod pokličku vývoje velkého webu. Pokud nemáte čas nebo trpělivost, přeskočte rovnou na konec, kde najdete Poučení.

Napřed o jídelním lístku

Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc je v restauraci důležitý jídelní lístek? Bez něj by se každý host několik dlouhých minut vyptával obsluhy, co všechno nabízejí, z čeho to je a kolik to stojí. Vše by se zpomalilo a byla by potřeba většího počtu číšníků. Snadno by se mohlo stát, že větší brzdou chodu restaurace bude obsluha restaurace, a ne kuchyně.

Vývoj krize

V předchozím newsletteru jsem Vás zval na částečné zatmění Slunce.

Zatímco Vy jste se možná dívali na oblohu, já jsem se hlavně díval na monitor. Ne na zatmění, ale sledoval jsem, jak si stojí nově spuštěný web www.astro.cz. Pátek 20. března byl totiž den, kdy vyvrcholilo naše dvouleté snažení o převedení starého Astra do nového. A že to byla práce! Nejlépe to asi vystihne toto číslo: 1 000. Minimálně tolik člověkohodin nám to zabralo. Převést web, který letos oslaví 20 let své existence, znamenalo přenést obsah čítající tisíce článků a desetitisíce obrázků a přidat mnoho nových funkcionalit.

Web jsme spustili zhruba měsíc před zatměním, abychom měli dost času na vychytání much před událostí, při níž jsme očekávali velkou návštěvnost. Obvyklá denní návštěvnost se pohybovala okolo 5 000 návštěvníků za den. Dřívější špičky dosahovaly 15 000 až 18 000 návštěvníků za den. Tyto špičky nastaly tak jednou za dva roky. Podobnou špičku jsme očekávali také tentokrát.

Serverový specialista posiloval server (zákazník provozuje svůj server), aby vydržel co nejvíce. Na nás bylo optimalizovat Ibis CMS tak, aby bylo potřeba co nejméně dotazů do databáze. Prošli jsme znovu kód, hledali jsme potenciálně pomalá místa. Někteří z Vás používají mocný modul Editovatelné boxy. Nejen ty jsme přeprogramovali tak, že z nich vygenerujeme krátké kousky HTML kódu a uložíme je na disk. A takovéto kousky jsou pak připravené jako hotové kousky skládanky, ze kterých pak sestavíme výslednou stránku. Jelikož každá stránka používá modul Štítky a ke každé existují související stránky, generujeme takovýchto kousků hodně. Opravdu hodně. Teď je jich vygenerovaných přes 10 000. Každý kousek má svou nastavenou životnost, takže se nezkazí. Nezestárne. Je pořád aktuální. A díky tomu se serveru a jeho databázi výýýrazně uleví. Odborně řečeno je to forma cacheování (kešování). Vlastně jsme vyrobili několik jídelních lístků a ulevili tak obsluze, aby kuchyň mohla jet naplno.

V pondělí to začalo. Lidi se začínali zajímat o zatmění. Návštěvnost rostla. Hned v úterý byl překonán rekord v návštěvnosti serveru astro.cz – 18 282 návštěv (dle metodiky Google Analytics). Ve středu se nečekaně přidala polární záře pozorovatelná i od nás. Takže za středu jsme překonali hranici 30 000. Čtvrtek překonal 60 000. Server šlapal jako hodinky.

Páteční ráno mě přivítalo hodnotou 1 400 návštěvníků online. Bude to rušný den. O půl deváté pro jistotu vypínám všechny editboxy, aby zůstalo jen to nejdůležitější – obsah článků. Už i jídelní lístky byly zdržením. V restauraci se začalo podávat jednotné menu. :-) Toto zjednodušení viditelně serveru ulevilo. Ale bylo to jen odsouvání nevyhnutelného. Po deváté hodině už byl nápor tak velký, že server narazil na své limity a přestal stíhat vyřizovat požadavky návštěvníků. Server nespadl, jen nestíhal. To se projeví tak, že třeba každý 5. návštěvník vidí jen chybovou hlášku, že server je nedostupný. Když je návštěvník vytrvalý, počká si a dá obnovit stránku, dočká se.

V 10:45 nastala špička návštěvnosti a v jeden okamžik bylo na webu 2 093 návštěvníků online.

Pak už to šlo docela rychle dolů, takže po poledni jsem vrátil všechny editboxy. Server se zhluboka nadechl a všichni zájemci už se bez čekání dočkali.

Jak to dopadlo? Za pátek byl vytvořený nový rekord v návštěvnosti za jeden den – 107 116.

Analýzou monitoringu serveru jsme zjistili, že limitujícím faktorem byla kapacita/možnosti serveru. Ne schopnosti našeho redakčního systému Ibis CMS. Tento fakt nás opravdu potěšil. Jak říká Cimrman: „Postavil si hospodu, ale chodili mu tam lidi.“

Poučení

Do projektu astro.cz jsme šli s tím, že to bude náročné. Velké. Že to bude výzva. A bylo to náročné a velké. A zvládli jsme to. Musíme se pochválit, když to za nás nikdo neudělá. :-)

Teď ta poučení.

Zvládnout takový nápor vyžaduje být připraven hardwarově a softwarově. Připravovaná verze Ibis CMS 3.5 připravena je. Pokud máte starší verzi, poptejte možnost aktualizace. Zbývá ten hardware – železo. Server.

Ti z Vás, kdo máte svůj web hostovaný u Active24 přes naši společnost, se nemusejí obávat. V těchto dnech převádíme všechny weby na novou službu – Virtual Managed Server. A to hned v té nejvyšší variantě Premium. To nám/Vám umožní v případě potřeby navýšit výkonové parametry přiděleného webhostingu. To u stávajících webů sice doposud nebylo potřeba, ale jeden nikdy neví. Chceme, abyste byli připraveni na růst.

Výbornou zprávou pro Vás je, že za tuto jistotu nebudete platit více než dosud.

Ve spolupráci s Active24 pro Vás můžeme operativně navýšit výkonové kapacity až trojnásobně. Pokud očekáváte událost významnou pro Vaši firmu a tím i pro Váš web, dejte nám prosím vědět několik dní dopředu. Špičku trvající jen pár hodin nejsme bez přípravy schopni zvládnout. S přípravou to ale jde bez problému.

Děkuji České astronomické společnosti, že nám dala důvěru a možnost uskutečnit tento projekt. Díky tomu jsme lepší, silnější a zkušenější. Pro Vás. A pro Vaše zákazníky.

Kvalita, kterou Vaši zákazníci ocení!

 

Hynek Olchava
jednatel WebConsult.czMohlo by Vás také zajímat« zpět

/ 03.05.22 /

Pracujeme dál

Říkám to všem zákazníkům - pokud nebudete udržovat Novinky/Aktuality, stanou se z nich Stařinky a návštěvníci si budou myslet, že jste firmu zavřeli a/nebo že se nic nového neděje. A to obvykle není pravda. Stejně jako v tomto případě...

/ 22.12.17 /

Co snížilo míru okamžitého opuštění o 82 %

U webu Olchavova.cz jsme se podívali do Google Analytics na míru okamžitého opuštění na dlouhodobé škále a odhalili jsme snížení míry okamžitého opuštění o parádních 82 %. Čím toho bylo dosaženo?

/ 30.05.16 /

Be Bop Lobby Bar

Pro Hotel Alcron, jehož restaurace má Michelinskou hvězdu, jsme udělali stylový web pro Be Bop Lobby Bar.

Není plánován žádný termín.


Zákazníci o nás napsali

Spolupráce s firmou WebConsult.cz se mi vyplatila a všude tuto firmu doporučuji.

Miroslav Skalík

V průběhu celé spolupráce jsme ocenili zejména velmi rychlé řešení vzniklých problémů a poskytnutí rad, které nám usnadnily vytvoření internetového obchodu.

Michal Petr

Již čísla za prvních pět měsíců ukazují, že se naše nová webová prezentace setkala u zákazníků s velkým úspěchem. Jejímu spuštění předcházela důkladná analýza zákaznického chování a očekávání klientů, což se pozitivně projevilo již po prvním měsíci ostrého provozu nového e-shopu.

Barbora Krátká

Anketa

Které roční období máte nejraději?

Jaro (27%)

Léto (24%)

Podzim (25%)

Zima (25%)